LIGHTSHEER DUET - LASEROWE USUWANIE OWŁOSIENIA
W gabinecie ESTETICA wykonujemy zabiegi usuwania owłosienia przy użyciu lasera diodowego LightSheer Duet amerykańskiej firmy Lumenis, której systemy są najnowocześniejszymi na rynku urządzeniami.
Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykański urząd ds. Żywności i leków FDA, honorowany na całym świecie oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich w tym ISO 9001. Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierającego melaninę, zamieniane jest na ciepło które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost , powodując trwałą utratę włosa i destrukcję mieszka. Jak wykazały badania zjawisko to jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Pozostałe okresy wzrostowe włosów czyli faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są obojętne na działanie lasera. Warunkuje to potrzebę minimum 4 zabiegów, powtarzanych w odstępach 4-6 tygodniowych. Przyjmuje się że po pierwszym zabiegu nie odrasta około 30-40 procent włosów ciemnych (włosy anagenowe). Po trzech kolejnych zabiegach około 80-90 procent. Niewielki pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Osoby o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). W momencie “strzału” lasera odczuwa się delikatne ukłucie bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od wrażliwości skóry i lokalizacji owłosienia.
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem skóra powinna być umyta niczym nie posmarowana, w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli skóra wymaga nawilżenia należy stosować emolienty (kremy nawilżająco natłuszczające) kilka dni wcześniej.
Około siedmiu dni przed zabiegiem nie należy golić się w miejscu depilacji, umożliwi to kosmetyczce ocenę włosów , a także dokładnie uwidoczni miejsca przeznaczone do zabiegu.
Przed zabiegiem, włosów nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) Można je golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć też ten sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
Stosowanie kremów lub maści z vit. A retinoid (np. Isotrexin, Differin ,Zorach, Retin A i inne) , Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić tydzień wcześniej.
Terapia doustna retinoid (np. Reacceptance) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
Leki światło uczulające i zioła o takim działaniu (dziurawiec!, nagietek, herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na tydzień przed zabiegiem.
Aktywna opalenizna jak i opalenizna uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy , zabiegi air-brush) stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Postępowanie po zabiegu.
Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg . Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk okołomieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania typu pęcherzyki, strupki, przebarwienia są sporadyczne, zwykle związane z nieprzestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku tygodni.
Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry , które ustępują po kilku godzinach, max do 2-3 dni.
W tym czasie należy skórę traktować delikatnie:
- myć żelem bezmydłowym, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym , ewentualnie czystą wodą.
- nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach)
- stosować zasypkę lub krem alantan plus albo bephanten,
- delikatnie osuszać skórę, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób
- preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu.
Opalanie naturalne lub w solarium jest bezwzględnie zabronione do 3 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczne są kremy z filtrami o wysokich wskaźnikach ochrony najlepiej 50 lub więcej.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i karmienie piersią
- włosy blond , rude , siwe ( obszar depilacji)
- bielactwo, łuszczyca , padaczka
- skłonność do przebarwień i bliznowaceń
- aktywne infekcje skórne
- rozrusznik serca